Hoonete soojustamisest on nii palju räägitud ja kirjutatud, et selle vajalikkuses ei kahtle enam keegi. Iseasi on, kuidas seda teha ja milliseid materjale kasutada. Materjalide valik on tänapäeval nii suur, et selles on juba raske orienteeruda. Seetõttu võib juhtuda, et head materjali kasutatakse vales kohas ja oodatud tulemus jääb saamata.

Vältimaks niiskuskahjustusi, on hoone soojustamisel on kõige olulisem sobiva materjali valik ja korrektne paigaldus.

Hingav või umbne?

Kui teil on vaja soojustada hoone välisseinu, peate teadma, et valida saab nn hingava (tuulutatava) või mittehingava fassaadilahenduse vahel. Kui kasutate nt soojustuskrohvi, st panete mineraalkrohvi alla vahtpolüstüroolplaadid (EPS-plaadid), peate teadma, et hoone välissein muutub mittehingavaks ning ebapiisava ventilatsiooni korral tekib suur oht, et ruumid ja seinad saavad niiskuskahjustusi. Kõige suurem oht on vanemate majade renoveerimisel või paneelmajade otsaseinte soojustamisel, kui paigaldatakse mittehingavad plastaknad. Lisaks tuleb silmas pidada, et krohvfassaadi tuleb iga 5-7 aasta järel parandada ning üle viimistleda.

Hingava fassaadilahenduse puhul jäetakse soojustuse ja kattematerjali vahele tuulutusvahe, kusjuures kattematerjal (nt metall-, keraamilised, plast- või tsemendipõhised plaadid) võib ise olla mittehingav. Fassaadi katmiseks sobivad hästi StoneREX plaadid: looduskivipuruga kaetud tsementlaastplaadid. Plaadid valmistatakse puidu osakeste ja portlandtsemendi kokku pressimise teel. Betoon on armeeritud keemiliselt töödeldud puidulaastudega, mis annavad plaadile betooni omadused.

Paigalduse võtmesõnad

On üldteada, et kehv paigaldus võib rikkuda kuitahes hea ja kvaliteetse materjali. Kui näete värskelt kaetud, kuid kehva välimusega fassaadiga hoonet, on selles pahatihti süüdi kehv paigaldus. Hoone soojustamiseks kinnitatakse seinale puidust või metallist karkass soojustusega. Soojustus kaetakse tuuletõkkeplaadiga. Seejärel pannakse paika tuulutusvahe tekitavad plaadialused immutatud püstlauad (22 x 100 mm). Püstlaudu soovitame töödelda tulekaitsevõõbaga. Paigaldusel on vigu lihtne teha. Kas pannakse kruvid liiga plaadi serva, püstlaud on liiga kitsas või ei arvestata püstlaudise paigaldussammu väljaarvutamisel plaadivuuke, mistõttu nende samm läheb plaadi suhtes
nihkesse. Mida tihedam on karkass, seda tugevamini istuvad plaadid seinal. Siiski kehtib ka siin põhimõte:
nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Plaat kinnitatakse lattide külge kruvide abil. Kruvid peavad olema tingimata roostevabad ja kruvidele peab olema ette puuritud suurem auk. Oluline on jälgida, et ei paigaldataks niiskeid plaate, mis kuivades kahanevad ja kinnituskohtadesse tekkivad pinged, mille tõttu plaat võib hiljem puruneda.

Akna- ja ukseavade ning välisnurkade jm sõlmede puhul tuleb järgida tootja juhiseid ja soovitusi. Igal korralikul tootjal on saadaval korralikud paigaldusjuhendid. Välistemperatuuri mõjul „mängivad” suuremal või vähemal määral kõik plaatmaterjalid, st paisuvad ja tõmbuvad kokku. See kehtib ka StoneREX plaatide kohta. Seetõttu tuleb plaadi servade vahele jätta 3–4 mm paisumisvuugid. Vuukide täitmiseks on olemas profiilliistud.

Erinevad lahendused StoneREXi abil

StoneREX pakub fassaadide katmiseks mitmesuguseid lahendusi. Levinud on loodusliku kivipuruga, värvitud ning erinevad struktuurplaadid. Kivipuruga plaate on võimalik saada kuueteistkümnes eri värvitoonis, värvitud plaate Tikkurila, RAL või NCS värvitoonides.

Populaarsust on kogunud puitlaudise välimusega Hobby Plank plaadid, mis paigaldatakse plank-ülekattega. Hobby Plank plaate kasutatakse siis, kui soovitakse saada loomuliku puitfassaadi välimust, kuid vältida puidu puudusi. StoneREX Hobby Plank plaadid on puidu struktuuriga tsementlaastplaadid, mis ei karda mädanikku, on kergelt puhastatavad, kauakestvad ja tulekindlad. Hobby Plank plaadid sobivad uue fassaadi ehitamiseks või vana fassaadi renoveerimiseks ning plaate on lihtne paigaldada – need paigaldatakse fassaadi ülekattega. Nii on kõik kinnitused varjatud ning puudub horisontaalne vuuk.

StoneREX-plaadid on vähest hooldust vajavad. Vajaduse korral võib neid pesta survepesuga. Kord aastas üle vaadata liitekohad, kinnitused ning tuulutusavad. Oluline on teada, et plaadid tuleb enne paigaldamist puhastada lõike- ja ehitustolmust. Õige paigaldusviis tagab fassaadi tuulutatuse, mis on parim valik energiasäästliku fassaadi ehitamiseks põhjamaisesse kliimasse. StoneREX-plaatidega kaetud pinnad püsivad aastakümneid ilusad ja värsked, sest need taluvad väga hästi päikesekiirgust, tuult, sademeid ja suuri temperatuurikõikumisi.

Plaatidel on 15aastane garantii. Parim valik soojapidava fassaadi ehitamisel!

Artikkel ilmus Elamu- ja Korteriühistu ajakirja august 2014 numbris.